MDDr. Michal Štefanatný PhD., MDDr. Peter Dírer

Dr. Štefanatný sa narodil v roku 1987 vo Zvolene, čo bol a ešte stále je veľký železničný uzol. Ostalo to niekde v jeho podvedomí a doteraz je veľkým milovníkom vlakov. Do škôlky chodil však už v Považskej Bystrici. Jediné, čo si z nej pamätá, je chuť makových pirôžkov, ktoré robili v takom malom okienku hneď oproti. Keď poslúchal, mama ho po škôlke vzala a mohol si za odmenu jeden kúpiť.

Po krátkom štúdiu na VIII. ZŠ na Rozkvete sa mu na prekvapenie mnohých podarilo úspešne spraviť psychotesty a aj druhé kolo prijímacích skúšok na 8-ročné gymnázium. Do školy chodil poctivo, najviac mu podľa pamätníkov išla matematika.

V korešpondenčnej súťaži Klokan síce nedosiahol žiadne výrazné úspechy, ale aj tak bol jeden z najlepších v ročníku. Na predsedu triedy sa mu to dotiahnuť nepodarilo, robil však asi 2 mesiace nástenkára. Z tejto pozície bol následne odvolaný.

Dnes zachraňuje zuby.

 

Dr. Dírer sa narodil na druhom konci Slovenska, a to konkrétne v Humennom. Lásku k vlakom majú s Dr. Štefantným spoločnú, aj keď je v Humennom výrazne menej koľají. Prešiel si vzdelávacou klasikou od škôlky až po 8-ročné gymnázium. Na rozdiel od kolegu to však dotiahol na predsedom triedy a dokonca aj na podpredsedu školskej rady. Voľný čas vypĺňal športom a hrou na husle.

Dnes rovná zuby.

Autotransplantácia – kedy zachovať vitalitu a kedy robiť RCT?

 

Abstrakt: 

Autotransplantácia zuba je v zubnom lekárstve považovaná za štandardný terapeutický postup už viac ako polstoročie. Vďaka bohatému výskumu a štúdiám vieme transplantovať zuby predvídateľne a s veľkým percentuálnym úspechom. A to dlhodobo. Preto by sme pri tvorbe liečebného plánu pacienta s chýbajúcim zubom mali najprv myslieť na túto možnosť rekonštrukcie. Ešte pred dentálnymi implantátmi, fixnou alebo snímateľnou protetikou. Či už pacient prišiel o zub z dôvodu kazu (a jeho komplikácií), úrazu alebo nebol vôbec založený. Transplantovať sa dajú zuby s dokončeným vývojom, ale aj s vývojom nedokončeným. Treba sa však držať doporučených postupov a časových rozostupov medzi následnou endodontickou, ortodontickou, konzervatívnou alebo protetickou liečbou.

Social Share